Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi (ZHDK) posiadają pewne uprawnienia i przywileje. Jednym z nich jest prawo korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Niestety często spotykamy się z informacją, że prawo to nie jest respektowane, nie każdy wie jakie prawa mu przysługują lub jak się w takiej sytuacji zachować.
W praktyce oznacza to, że ZHDK:
-nie musi stać w kolejce do zarejestrowania w przychodni czy szpitalu
-nie musi stać w kolejce po odbiór wyników
-nie musi stać w kolejce przed wizytą u lekarza
-nie musi stać w kolejce w aptece
Ponadto honorowy dawca krwi nie musi czekać miesiącami na wizytę u lekarza. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (czyli np. poradni specjalistycznych) oznacza, że pacjent powinien zostać przyjęty w dniu zgłoszenia. Jeśli jednak nie jest to możliwe powinien zostać wyznaczony inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej listy oczekujących... Świadczenie z zakresu opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Art. 47c ust. 4 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
„W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.” Co zrobić, jeśli prawa ZHDK nie są respektowane?
Jeśli dana placówka świadczenia zdrowotnego nie gwarantuje należytego przestrzegania praw ZHDK można złożyć skargę do poniższych instytucji.
Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia właściwy ze względu na siedzibę świadczeniodawcy:
pisemnie na adres oddziału wojewódzkiego, właściwej dla siedziby świadczeniodawcy delegatury
na adres poczty elektronicznej
za pośrednictwem platformy ePUAP
faksem
osobiście w siedzibie oddziału lub jego delegaturze
Wszelkie dane kontaktowe znajdziesz tutaj.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia:
Pisemnie na adres 02-528 Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Na adres poczty elektronicznej: sekretariat.skargi@nfz.gov.pl
Za pośrednictwem platformy ePUAP (adres skrzynki ePUAP: /NFZ-Centrala/SkrytkaES)
Faksem pod nr (22) 572 63 30
osobiście w siedzibie Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta:
pisemnie na adres biura Rzecznika Praw Pacjenta – dane kontaktowe znajdziesz tutaj.
na adres poczty elektronicznej – kancelaria@rpp.gov.pl
za pośrednictwem platformy ePUAP – (adres skrzynki ePUAP: /RzPP/skrytka)
faksem pod nr (22) 506-50-64
osobiście w siedzibie Biura Rzecznika Praw Pacjenta
Uwaga!
W przypadku zgłoszenia skargi lub wniosku za pomocą poczty elektronicznej, które nie zostały opatrzone podpisem elektronicznym lub nie zawierają imienia, nazwiska (nazwy) i adresu wnoszącego, pozostawia się bez rozpatrzenia. Wnoszący skargę lub wniosek może zastrzec nieujawnianie swojego nazwiska i adresu. Zastrzeżenie takie jest wiążące.
Pomocne może okazać się również posiadanie przy sobie wzoru oświadczenia o odmowie świadczenia wizyty poza kolejnością, którą odmawiający nam pracownik placówki zobowiązany jest podpisać.
Comments