top of page
Przygotowanie do badania krwi

Krwiodawstwo 


Krwiodawstwo – oddawanie krwi przez osoby zdrowe na rzecz osób potrzebujących krwi lub jej składników. Odbiorcami są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia których krew jest niezbędna. Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zadeklarują swoją dobrą wolę. Krwiodawstwo w Polsce jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Każda osoba, która chociaż raz oddała krew lub jej składniki, otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi.
 

Krew pobierana jest od dawców krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) i Oddziałach Terenowych. Centra te z kolei dzięki życzliwości przedstawicieli wielu instytucji organizują wyjazdowe akcje pobierania krwi na terenie całej Polski. W ten sposób możliwość oddania krwi mają te osoby, które z różnych przyczyn nie mogą przyjechać do RCKiK lub Oddziałów Terenowych. Donację poprzedza szereg badań: przebytych chorób (kwestionariusz), morfologia (szczegółowość badania zależy od rodzaju donacji) i badanie wstępne przeprowadzane przez lekarza. Jeśli szukasz punktu poboru krwi w Polsce - znajdziesz je klikając tutaj na mapę..

 

Akcje wyjazdowe poboru krwi w poszczególnych RCKiK 

Jak wspominamy poboru krwi można dokonywać również w mobilnych punktach poboru krwi w tzw. krwiobusach. Mobilne stacje mogą dojechać w każde miejsce oddalone od RCKiK nawet o wiele kilometrów i dokonać poboru krwi. Takie rozwiązanie jest dobre nie tylko ze względów logistycznych ale również ekonomicznych. Akcje organizowane są w danej miejscowości cyklicznie albo jako akcje jednorazowe (kilku razowe).

bottom of page