top of page
Odznaczenia św. Stanisława
Informacje o orderze św. Stanisława
Główne insygnium Orderu (tak w przeszłości jak i współcześnie) stanowi ośmiorożny złoty krzyż maltański, o ramionach na awersie pokrytych czerwoną emalią ze złotymi obrzeżami i zakończeniami zdobionymi ośmioma złotymi kulkami. Pomiędzy ramionami krzyża umieszcza się cztery biało emaliowane orły w koronie; wcięcia zakończeń ramion krzyża (poprzecznych i dolnego) zdobią stylizowane różyczki (rozetki) z zielonymi listkami. Pośrodku krzyża na biało emaliowanej tarczy obwiedzionej zielonym wieńcem laurowym, znajduje się wizerunek św. Stanisława BM z pastorałem w ręku, a po obu stronach postaci dwie litery "SS" (łac. Sanctus Stanislaus). Rewers ramion krzyża jest złoty, zaś pośrodku również na biało emaliowanej tarczy w zielonym wieńcu laurowym widnieje spleciony monogram królewski "SAR" (łac. Stanislaus Augustus Rex).
Historia odznaczenia "orderu św. Stanisława".
Order Świętego Stanisława Biskupa Męczennika to historyczny Polski Order ustanowiony 7 maja 1765r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odznaczenie było nadawane w: Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Księstwie Warszawskim, Królestwie Polskim. Nadawany był i jest nadawany corocznie podczas majowych uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa w dniu 8 maja, w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Po 1918r. order nie został restytuowany przez władze II Rzeczypospolitej. Za jego kontynuatora uważany jest Order Odrodzenia Polski, który nadaję sama dziś Kancelaria Prezydenta RP...
Klasa I – wielka wstęga i gwiazda na lewej piersi
Klasa II – komandoria na szyi i gwiazda na lewej piersi
Klasa III – komandoria na szyi bez gwiazdy na piersi
Klasa IV – Krzyż oficerski na lewej piersi
Klasa V – Krzyż Kawalerski na lewej piersi
Order mogą otrzymać św. Stanisława
Order mogą otrzymać działacze społeczni, którzy od lat działają na rzecz społeczeństwa. Czasami też są odznaczani dawcy krwi co łączą działanie z pomocą społeczeństwu. Order jest nadawany głownie w kościele św. krzyża w Warszawie, raz do roku przez stowarzyszenie św. Stanisława. Więcej informacji oraz historii na temat orderu św. Stanisława znajdą państwo na stronie historycznej.
bottom of page